Pecen chleba je jedním z našich národních pokladů a de facto symbolem tradiční české pekařiny. Proto se pekaři z Globusu rozhodli k našemu 25letému výročí od otevření prvního hypermarketu připravit speciální Řemeslný chléb. Název Řemeslný získal přímo od našich pekařů, kteří pro něj hlasovali s téměř 100% shodou, i když měli v rámci hlasování na výběr hned z několika variant. Náš nový pekařský přírůstek dostal tradiční oválný tvar a na povrchu je tzv. karbovaný, tedy ozdobený ručními zářezy. Zároveň se jedná o štrejchovaný chléb, což znamená, že ho naši pekaři ihned po vytažení z pece potřeli pomocí pekařského štětce vodou, aby byl lesklý a kůrka se zatáhla. Víte, odkud se vzal zvyk vítat hosty chlebem a solí? Chlebem a solí vítali své hosty již staří Slované, kteří se chléb naučili péct v době stěhování národů zřejmě od Germánů. Chléb pro ně znamenal nezbytnou každodenní výživu a sůl symbolizovala čistotu a vzácnost. V každé domácnosti se pecen chleba jakožto dar přírody i výsledek těžké lidské práce těšil velké úctě a zároveň byl znakem pohostinnosti a srdečnosti. Nenabídnout chléb svému hostu či ho odmítnout přijmout se považovalo za urážku.

V souvislosti s oslavami 25letého výročí jsme položili pár otázek Pavlu Medunovi, vedoucímu výroby a prodeje pekáren Globus. Vlastní pekařství je součástí hypermarketu Globus od samotného začátku. Jakými změnami během uplynulého čtvrtstoletí prošlo? Pekařská a cukrářská výroba byla a je v našich hypermarketech vždy v zázemí. V průběhu let, kdy prošly naše pekárny rekonstrukcí nebo v posledních letech při otevření nových hypermarketů, jsme začali všechny naše pekárny stavět takovým způsobem, aby zákazníci viděli do výroby. Chceme společně se zákazníky sdílet nejenom vůni čerstvě upečeného pečiva, ale umožňujeme jim i vidět, jak řemeslná výroba skutečně vypadá a že naše pečivo opravdu sami vyrábíme. Od navážení surovin, zamíchání těsta, jeho tvarování, kynutí až po jeho následné pečení. Nemáme se za co stydět a jsme rádi, že můžeme ukázat, jak to umíme. Čím se Pekařství Globus liší od ostatních prodejen pečiva? Opravdovou a tradiční výrobou. Pekárna má být místem, kde se skutečně vyrábí. Kde jsou hnětače, děličky, rozvalovací stroje apod. Kde je mouka, pekaři a voní to tam nejenom pečivem, ale i těstem a surovinami. Takové místo má hrdě nést označení pekárna. Prostor, kde se rozpékají nebo rozmrazují polotovary, by se měl nazývat jinak. Nejsem vůbec proti rozpékání, ale rozlišujme místo, kde jsou skuteční pekaři a kde ne. Řídí se pekařina nějakými trendy? O jaké výrobky je v současnosti největší zájem? Samozřejmě, že i pekařina má své trendy, například ve formě preferencí celozrnných a žitných výrobků, nebo různých druhů zrníčkových chlebů, donutů apod. Současná situace je však trochu jiná. Vlivem pandemie došlo ke změnám stravovacích zvyklostí, což se projevilo i na pekařském trhu. Zákazníci více upřednostňují balené a trvanlivé zboží. Globus je jediným prodejcem, který svým zákazníkům nabízí vedle nebaleného pečiva také balené rohlíky, housky, kaiserky, loupáky a další druhy našeho vlastního pečiva. Co však vím naprosto jistě, tak to, že tradiční rohlík a chléb jsou naší národní „záležitostí“ a patří mezi stálice v sortimentu. Vždyť všichni víme, že jsme se na rohlíku jako malé děti učili jíst a o chlebu je známo, že se nikdy nepřejí.

Odkud čerpáte inspiraci při vymýšlení nových produktů? Od svých kolegů, ze starých knih, zvyklostí, tradic nebo ze zahraničí. Také se dívám kolem sebe. Jak by se mělo pečivo správně uchovávat? Hodně zákazníků dělá chybu v tom, že zakoupené pečivo nechává v papírovém sáčku. Tento obal je ale vhodný pouze pro přepravu zboží, nehodí se na jeho skladování. Pokud chcete uchovat pečivo (jako jsou rohlíky, housky, koláče apod.) do následujícího dne, je nutné ho doma ihned vybalit a vložit například do plastové dózy s víkem. Tuto dózu byste měli umístit tam, kde máte jistotu, že nedochází k zásadním výkyvům teploty. Protože příliš chladno nebo naopak moc teplé prostředí pečivu škodí. Který z pekařských výrobků je vaše srdcovka? Mám rád všechny naše výrobky, neumím vybrat jeden jediný. Ke všem výrobkům mám profesní vztah. Vím, jak vznikaly, kam se posunuly a jaký mají příběh. Podívejte se do zákulisí naší pekárny, jak pečeme Řemeslný chléb: