:format(jpeg))
Fermentovaná zelenina
)
Vaříme s Globusem
Náročnost receptu
Co budete potřebovat
Ingredience
- 1/2hlávky bílého zelí
- 1/2hlávky červeného zelí
- 1/4květáku
- 6ředkviček
- 4mrkve
- 4červené cibule
- chilli, hřebíček, bobkový list
- sůl
- voda
Vaříme s Globusem
Sklenice důkladně vymyjeme jarem a horkou vodou, abychom je zbavili případných nečistot. Poté je vysušíme. Zeleninu také důkladně omyjeme a pokrájíme na menší kousky. Květák rozdělíme na malé růžičky.
Nyní začneme zeleninu vrstvit do sklenic. Nejprve dáme na dno každé sklenice trochu zeleniny, přidáme koření na dochucení a poté přidáme i zbytek zeleniny. Zeleninu ve sklenicích můžeme libovolně míchat. Nebojíme se ji do sklenic pořádně napěchovat.
Nakonec sklenice zalijeme solným roztokem. Ten připravíme rozpuštěním 20 gramů soli v jednom litru vody. Na zalití čtyř sklenic budeme potřebovat roztok asi ze dvou litrů vody.
Zelenina by před zavřením sklenice měla být zhruba 1–2 centimetry pod hladinou. Pokud tedy některé kousky vyplavaly, zapěchujeme je zpět nebo zatížíme například důkladně vyčištěným oblázkem.
Připravené sklenice zavřeme víčkem, které ale není potřeba příliš utahovat. Sklenice dáme do plechu nebo mísy s vyšším okrajem (tekutina během procesu fermentace může vybublat) a dáme na tmavé místo. Fermentace by měla probíhat při teplotě kolem 20 stupňů. Už druhý den můžeme ve sklenici pozorovat vznikající bublinky.
Po 7–10 dnech je zelenina dostatečně prokvašená, takže přestane bublat. Bude mít lehce štiplavou chuť. Sklenice přesuneme do lednice a postupně ujídáme. Při skladování v chladu vydrží zelenina několik měsíců.